High school girls’ tennis: Southern Section playoff results November 4 > Dogecointool

High school girls’ tennis: Southern Section playoff results November 4

GIRLS’ TENNIS

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday

San Marino 15, Arcadia 3

Peninsula 9, Portola 9 (Peninsula won on games, 75-69)

Palos Verdes 17, Corona del Mar 1

Mater Dei 14, Westlake 4

Semifinals, Wednesday, 2 p.m.

#4 Peninsula at #1 San Marino

#3 Palos Verdes at #2 Mater Dei

DIVISION 1

Second round, Friday

Los Osos 12, Camarillo 6

Mira Costa 10, Santa Margarita 8

Marlborough 10, La Canada 8

Aliso Niguel 14, Santa Barbara 4

Huntington Beach 11, Foothill 7

Harvard-Westlake 12, San Marcos 6

Tesoro 10, JSerra 8

Irvine University 15, Yorba Linda 3

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

#1 Los Osos at Mira Costa

Marlborough at #4 Aliso Niguel

#3 Huntington Beach at Harvard-Westlake

#2 Irvine University at Tesoro

DIVISION 2

Second round, Friday

Palm Desert 11, Troy 7

Corona Santiago 12, Foothill Tech 6

San Juan Hills 15, Crescenta Valley 3

Fountain Valley 13, Archer 5

Los Alamitos 16, Long Beach Wilson 2

Sunny Hills 9, Oak Park 9 (Sunny Hills won on games, 74-66)

Placentia Valencia 10, Mayfield 8

Beverly Hills 13, Whitney 5

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

Corona Santiago at #1 Palm Desert

#4 Fountain Valley at San Juan Hills

#3 Los Alamitos at Sunny Hills

Placentia Valencia at #2 Beverly Hills

DIVISION 3

Second round, Friday

Sage Hill 13, Oxford Academy 5

Eastvale Roosevelt 9, Chadwick 9 (Roosevelt won on games, 76-62)

Hacienda Heights Wilson 10, Arroyo 8

St. Margaret’s 10, Cerritos 8

Vista Murrieta 12, Capistrano Valley 6

Agoura 12, Walnut 6

La Salle 10, Rowland 8

Northwood 16, South Pasadena 2

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

Eastvale Roosevelt at #1 Sage Hill

Hacienda Heights Wilson at #4 St. Margaret’s

Vista Murrieta at Agoura

La Salle at #2 Northwood

DIVISION 4

Second round, Friday

Keppel 14, Ridgecrest Burroughs 4

Webb 13, Chaffey 5

Maranatha 11, Redlands East Valley 7

Ontario Christian 9, Paloma Valley 9 (Ontario Christian won on games, 82-75)

Xavier Prep 12, Carpinteria 6

Louisville 10, Katella 8

Newport Beach Pacifica Christian 12, Upland 6

Santa Barbara Providence 12, Valley View 6

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

Webb at #1 Keppel

Maranatha at #4 Ontario Christian

Xavier Prep at Louisville

#2 Santa Barbara Providence at Newport Beach Pacifica Christian

DIVISION 5

Second round, Friday

California 10, Western Christian 8

Sierra Vista 9, Canyon Springs 9 (Sierra Vista won on games, 74-63)

Villanova Prep 16, Arroyo Valley 2

Citrus Hill 12, Schurr 6

Segerstrom 14, Granite Hills 4

Pasadena Marshall 13, Bolsa Grande 5

Lancaster 12, Hueneme 6

Hillcrest 13, Summit 5

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

#1 California at Sierra Vista

#4 Citrus Hill at Villanova Prep

#3 Segerstrom at Pasadena Marshall

Lancaster at #2 Hillcrest

NOTES: Semifinals, Wednesday, 2 p.m. Championships, Nov. 11 at Claremont Club

Leave a Comment

x